Merhaba, bu yazıda çoğu platformda kullanılabilen reverse engineering aracı “Dynamic instrumentation toolkit” Frida hakkında konuşacağız.

Peki Neye Yarar Frida?

Frida IOS, Android, Windows, Linux vs çoğu platformda çalıştırılabiliyor olsa da bu yazıda daha çok Android ile ilgileneceğiz. Frida ile uygulamada bulunan herhangi bir fonksiyonu hooklayıp istediğimiz şekilde manipüle edebiliyoruz. Fonksiyona parametre olarak gönderilen veya fonksiyondan döndürülen değeri okuyabiliyoruz, hatta etkisiz hale bile getirebiliyoruz.

Dynamic Binary Instrumentation nedir?

DBI (Dinamik İkili Enstrümantasyon) çalışan işlemleri analiz etmek için kullanılan bir tekniktir. Kod enjeksiyonu ve modül yükleme de dahil olmak üzere birçok farklı yöntem kullanır ve oldukça başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Her ne kadar DBI işlevselliğinin çoğu geleneksel bir hata ayıklayıcı ile elde edilebilse de, hafifliği ve esnekliği DBI’yi üstün bir yöntem haline getirir.

Kurulum

Bilgisayarınızda python, adb ve jadx kurulu olduğunu varsayarak kuruluma geçiyorum. Öncelikle fridayı kullanabilmeniz için Android cihazınızda frida-server çalışıyor olması gerekiyor. Şuradan android için olan en güncel frida-server’ı indirebilirsiniz. Eğer Android emulator veya Genymotion üzerinde çalışacaksanız x86 sürümünü indirmeniz gerekiyor. Sonra da adb push frida /data/local/tmp ile cihaza aktarıyoruz. Server’a execute iznini verdikten sonra /data/local/tmp/frida & diyerek frida-server’ı arkaplanda başlatıyoruz.

Ardından da pip install frida-tools frida ile frida client’ını çalıştığımız bilgisayara yüklüyoruz.
Daha ayrıntılı kurulum için https://www.frida.re/docs/quickstart/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başlayalım?

Frida, uygulamadaki fonksiyonları hooklayabilmeniz için bir JavaScript API sunuyor. Yazılan JS kodları da frida-server tarafından runtime’da çalışan process’e enjekte ediliyor. Yani apk’yı decompile ettikten sonra, hooklamak istediğiniz fonksiyonu oluşturduğunuz JS dosyasında belirtiyorsunuz. Daha iyi anlatabilmek için, OWASP’ın Uncrackable1 reverse engineering sorusu üzerinden örnek göstereceğim. Soru bizden uygulama içerisine hashlenip gizlenmiş bir string’i ortaya çıkarmamızı istiyor.

Uygulamayı başlattığımız anda bir sorunla karşılaşıyoruz. Cihazımız root erişimine sahip olduğu için uyarı şeklinde bir dialog gösteriliyor. Dialog’u onayladığımızda ise uygulamadan tamamen çıkıyor. APK dosyasını indirip jadx ile decompile ettiğimizde, MainActivity.java dosyasının OnCreate metodu içinde root erişimini tespit eden 3 farklı fonksiyon kullanılmış olduğunu görüyoruz. Fonksiyonun içeriği bizi pek de ilgilendirmiyor aslında. Ne döndürürlerse ne olur bilsek yeterli.

Burada karşımıza birden fazla seçenek geliyor. Root’u tespit eden fonksiyonları hooklayıp hepsinin direkt olarak false değer döndürmesini sağlayabiliriz, veya uygulamadan çıkmak için kullanılan System.exit() fonksiyonunu hooklayıp etkisiz hale getirebiliriz. İkinci seneçek daha az zahmetli görünüyor.

	Java.perform(function() {
	 console.log("started")

	 var systemClass = Java.use("java.lang.System")

	 systemClass.exit.overload("int").implementation = function(var_0) {
	  send("java.lang.System.exit(I)")
	 }
	})

Kullanacağımız JS kodları bu şekilde. Kodda Java.perform() ile runtime’ı çağırdık ve callback fonksiyonu içerisinde hooklamak istediğimiz fonksiyonun bulunduğu class’ı hookladık. Artık uygulama içerisinde herhangi bir yerden System.exit() fonksiyonu çağırıldığında, orijinali yerine JS dosyamızda yazdığımız implementasyon çalıştırılacak. Ardından frida -U -l script.js owasp.mstg.uncrackable1 komutunu çalıştırıp işlemi başlatıyoruz.

Bu aşamayı geçtik. Peki gizli string’e nasıl ulaşacağız? MainActivity.class dosyasına biraz daha göz gezdirdiğimizde, butona tıklandığında verify() adında bir fonksiyonun çalıştırıldığını görüyoruz.

Bu fonksiyon da sg.vantagepoint.uncrackable1.a classında bulunan başka bir a() fonksiyonu ile gerekli kontrolü yapıp sonuç döndürüyor.

Bu fonksiyonu da incelediğimizde, sg.vantagepoint.a.a class’ında bulunan başka bir a() fonksiyonuna input’a yazdığımız değeri gönderip sonuç aldığını ve karşılaştırmayı da bu sonuçla yaptığını görüyoruz. İşimize yarayacak olan değer bu sonuçtan gelecek gibi. Fonksiyonu hooklayıp return edilen değeri okumamız gerekiyor. Ancak return edilen değer ayrıca byte data olarak geldiği için bir de string’e çevirmemiz gerekiyor.

	Java.perform(function() {
	 console.log("started")

	 var systemClass = Java.use("java.lang.System");

	 systemClass.exit.overload("int").implementation = function(var_0) {
	  send("java.lang.System.exit(I)");
	 };


	 var aClass = Java.use("sg.vantagepoint.a.a")

	 aClass.a.implementation = function(arg1, arg2) {
	   var legit = this.a(arg1, arg2)

	   var s = "" 
	   console.log("legit: " + JSON.stringify(legit))
	   for (i=0; i<legit.length; i++) {
	    s+= String.fromCharCode(legit[i])
	   }
	   console.log(s)

	   return legit
	 }
	})

Çalıştırdığımızda da sonuca ulaşıyoruz.

Kapanış

Genel olarak Frida’nın JS API ve Android ile kullanımı en basit hali ile bu şekilde, ancak Frida çok güçlü bir tool ve ben de henüz gücünü keşfetme aşamasındayım. Eğer Frida ile daha fazla deneyim kazanmak isterseniz, OWASP’ın Android ve IOS için 2’şer sorusu daha bulunuyor, onlara da https://github.com/OWASP/owasp-mstg/tree/master/Crackmes şuradan ulaşıp çözmeye çalışabilirsiniz.


İbrahim Süren | GitHub