Öncelikle tanımlardan başlayalım:

 • Steganografi : Görünüşte hiçbir zararı olmayan bir dosyaya, çeşitli yöntemlerle bir mesaj gizleme sanatıdır.
 • Cover: Gizli mesajı bu dosyaya gömülür.
 • Stego-medium , Stego-file : Gizli mesaj cover’a gömüldükten sonra oluşan dosyaya denir.

Steganografi’yi üçe ayırmak da mümkün, Metin Steganografi, Resim Steganografi ve Ses Steganografi.

1 ) Metin Steganografi

Adından da anlaşılacağı gibi metinlere gizleme yöntemidir. Alıcı ve göndericinin yöntemde anlaştıkları sürece pek çok yöntem geliştirilebilir. Örnek olarak

 • Baş harfleri kullanmak : After The Theater, All Clients Keep A Tab Down At Wesley’s Nook -> ATTACKATDOWN
 • Her kelimenin 3. harfine gizlemek : Fishing freshwater bends and saltwater coasts rewards anyone feeling stressed. Resourceful anglers usually find masterful leapers fun and admit swordfish rank overwhelming anyday. -> Send Lawyers, Guns, and Money.
 • Büyük harleri kullanmak : Susan sAys GaIl Lies. MAtt leTs Susan fEel joVial. Elated (or) aNgry? -> Sail at seven.

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir, CTFlerde kullanılabilecek toollar ile bu bölümü kapatacağım.

 • Eğer snow ile ilgili bir şey geçiyor ise çok büyük ölçüde stegsnow tool’u kullanılmıştır. Bu tool basitçe boşlukları ve tabları kullanarak bir şifreleme yapıyor. stegsnow -C file.txt komutu ile şifreyi çözebilirsiniz. Ayrıca spammimic toolu da bu işi yapmakta.
 • Bazı toollar unicode karakterleri kullanarak gizleme yapıyor, örnek olarak Unicode Text Steganography. Bazı unicode karekterlerin yazılabilir(printable) olmamasını kullanarak oluşturulmuş yöntemdir kendileri.

2 ) Resim Steganografi

Eveet geldik en çok kullanılan yöntemlere. Burda mesaj bir resmin içine gizlenmekte ve bir çok yolu var. Şimdilik sadece LSB’yi detaylı anlatıp CTF’lerde size yardımcı olacak toolları listeleyeceğim.

 • LSB: Bildiğiniz üzere resimler RGB değerlerden oluşmakta (ve bazı diğer değerlerden). Bu değerlerinin birleşmiş haline piksel diyoruz. Kısaca piksel = R.G.B.. diyebiliriz. Burdaki RGB değerleri 0 ile 255 arasında değişiyor ve bu RGB değerleri bir araya gelip farklı renkleri oluşturmamızı sağlıyor. Örnek olarak aşağıdaki resme bakabiliriz. Gördüğünüz gibi Kırmızı rengi oluşturmak için R’dan 255 G’den 0 B’den 0 alınmış. Bilgisayar dilinde konuşursak bu değerler binary olarak 00000000 yani 0’dan 11111111 yani 255’e kadar değişiyor. LSB yöntemi ise bu binary değerlerin sadece belirli indexteki kısmını değiştirerek, rengi çok bozmadan içine mesaj gizlemektir. Örneğin 255 sayısının binary değerini düşünün 11111111, sondaki 1‘i 0 yaparsak 254 olacaktır. Bu renki o kadar da çok etkilemeyecektir. Sondaki bitleri istediğimiz gibi manipule edebiliriz yani. Mantığını anladıysanız sadece sondaki biti değil, sondaki iki biti de manipule edebiliriz çok farketmeyecektir yine. Hadi aucc logomuzun içine stegano toolu ile bir mesaj gizleyelim.

  pipenv install Stegano komutuyla Stegano toolunu kurduk, ardından pipenv shell komutu ile environment’i etkinleştiridik. stegano-lsb hide -i AUCC-logo.png -m AUCyberClub -o AUCC-logo-stego-medium.png komutuyla AUCC-logo-stego-medium.png ‘a AUCyberClub mesajını gizledik. Eğer iki resme de bakacak olursanız aralarında gözle görülür bir fark yok. Gizlediğimiz mesajı açığa çıkarmak için ise stegano-lsb reveal -i AUCC-logo-stego-medium.png komutunu kullandık. Başka bir sürü tool kullanılabilir ama mantık genelde böyle işlemekte.

  İncelemek isteyenler için dosyalar burada -> AUCC-logo.png , AUCC-logo-stego-medium.png

 • Diğer Toollar

  • Aperisolve bu site bir sürü toolu aynı anda çalıştırmanızı sağlıyor, ctflerde çok iş yapıyor. İçerisinde barındırdığı toollardan biraz bahsetmem gerekirse

   View kısmında resmin renk kanallarıyla oynayarak eğer varsa gizlenmiş mesajı çıkarmaya çalışıyor.

   Zsteg toolu ruby ile yazılmış bir stego toolu. PNG ve BMP dosyalarındaki gizlenmiş datayı bulmaya yarıyor.

   Steghide toolu ise resim ve ses dosyalarına mesaj gizlemek için kullanılıyor ve genelde bir parola ile gizlendiğinden eğer elinizde parola ve resim varsa bu tool tam size göre.

   Outguess , Foremost , Binwalk toolları ise genelde magic bytelara bakarak gizlenmiş bir dosya var mı diye bakıyor. Burada bir Not bırakmak istiyorum, kendimden biliyorum png dosyalarında her zaman zlib türünde bir dosya vardır, sorular genelde bunlarla ilgili değildir, o yüzden zlibten uzak durun :)

   ExifTool ise resimlerin metadatasını görmenizi sağlar, burada genelde lokasyon , fotoğrafın sahibi gibi bilgiler olur.

   Strings bu kısım ise dosyadan çıkarabildiği yazılabilir yazıları gösterir, sadece resim dosyaları için değil ses dosyalarında da işe yarar

  • stegsolve.jar bu tool da offline olarak bir sürü tool barındırıyor.
  • Steganography bu tool ise içinde WavSteg LSBSteg StegDetect araçlarını barındırıyor ki, ctflerde çok işe yarıyorlar.

  3 ) Ses Steganografi

  Her dosya türüne olduğu gibi ses dosyalarına da mesaj gizlenebilir. CTF’lerde en çok karşımıza çıkan ses dosyası türü wav olmakta. Kullanabileceğiniz toollara bakalım.

  • WavSteg LSB yöntemi sadece resimlerde değil ses dosyalarında da kullanılıyor. Ses datasının son bitleriyle oynamak biraz gürültülü bir ses oluştursada mesaj gizlemek için birebir.

  • Sonic Visualizer Bazen mesaj ses dosyalarının kanallarına gizleniyor ve gizleme işlemi için Coagula toolu kullanılıyor. Eğer bize verilen ses dosyasını sonic visualizer de açıp Layer-> Add Spectrogram yolunu izleyerek spectogram eklersek müzikteki gizli mesajı buluruz.

   Merak edenler için aşağıdaki ses dosyası -> AUCC-spectrogram.wav

Yararlı linkler

Buradaki makalelere de göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ve yazımızın sonuna geldik. Teorik bilgiden çok bildiğim ve karşılaştığım kadarıyla öğrendiklerimi anlattım. Sağlıcakla kalın.


Yazara ait diğer yazılar

Steganografi Nedir